Postrotary Nistagmus Değerlendirme Testi Nedir?

Sensory Profili Testi (Duyu Profili) Nedir?
29 Eylül 2016
Örnek Rapor
29 Eylül 2016

Postrotary Nistagmus Değerlendirme Testi Nedir?

Postrotary Nistagmus Değerlendirme Testi Yapılışı :

Test sessiz, sakin ve güvenli bir ortamda anne ve yardımcı kişi ile birlikte gerçekleştirilir. Değerlendirme sırasında oturma (test) tahtası ve baş pozisyonlama açı kartı  kullanılır.

 

 b2

Oturma tahtası (üstten görünüm)

b3

 Oturma tahtası (yandan görünüm)

b1
 Oturma tahtası (alttan görünüm) 

Açı kartı

b4

Değerlendirmeye başlamadan önce test işlemi anne ve çocuğa anlatılır.

Test öncesi çocuk test tahtasına oturtulur ve dönme işlemi denetilerek teste uyum sağlaması sağlanır.  Çocuk oturmada veya pozisyonunu korumada uyumsuzluk gösterirse anne ve yardımcı kişiden çocuğun pozisyonunu koruması için yardım alınır.

 Test işlemi:

Tahta uygun zemin üzerine yerleştirilir.

Çocuk başının eğimi horizontal plana 30 derece açılı ve tahtayı önden tutabilecek şekilde oturur şekilde pozisyonlanır  ve dönmeden sonraki işlem hakkında bilgilendirilir.

Sözel olarak: “Seni 10 kez önce soldan sağa ve daha sonra sağdan sola çevireceğim, sen bu şekilde duruyorsun ve kafanı oynatmıyorsun. Seni,  durdurduğumda yukarı ve duvara bak. Senin gözlerine bakacağım ama sen bana değil duvara bakacaksın” bilgisi verilir.

Çocuk test pozisyonuna getirilir. Daha sonra sözlü olarak “’Seni döndürmeye başlıyorum, bu şekilde dur ve kafanı oynatma” komutu verilir.

 b5
Sağa Döndürme Pozisyonu

b6
 Sola Döndürme Pozisyonu

Komut verilmesinden sonra, çocuk önce sol dizinden saatle aynı yönde itilerek, 20 saniye içinde 10 defa döndürülür . Son dönmeden sonra çocuk sabit tutulur ve nistagmus süresi saniye olarak kayıt edilir. Test sırasında çocuk pozisyonunu bozarsa veya yerinden kalkarsa test işlemi tekrarlanır. Daha sonra aynı işlem sağdan sola döndürülerek tekrar edilir . Çocuk 30 saniye dinlendirildikten sonra test ikinci defa tekrarlanır.

Fzt. Ümmühan Çöpkes